Як вибрати старі листівки

6-23-2021

Кому з нас не доводилося в житті посилати листівки? як вид поштового зв’язку вони дуже прості і зручні в обігу.  Ми можемо вибрати їх на кожен випадок: привітати когось зі святом і днем народження або ж послати звісточку з далекого міста, куди закинула нас доля, – варто тільки підшукати відповідне зображення. Є, зрозуміло, і інші сюжети, як то кажуть, на будь-який смак: репродукції картин, портрети, пам’ятні місця, види кавказу або якихось ще настільки ж прекрасних куточків землі. Іншими словами, кожна листівка-це маленький відбиток життя у всьому її різноманітті. Може бути, саме тому збирання листівок давно стало популярним видом колекціонування. Також рекомендуємо замовити Старые открытки Запорожье на сайті .

Кавказькі курорти переживали в той час бурхливий розквіт, лікувальна база тут цілком відповідала вимогам століття, і в кожному місті виникли комфортабельні ванні будівлі або грязелікарні. Джерела мінеральної води прикрасилися кам’яними бюветами, з’явилися водопродажні павільйони, а парки і квітники вабили тінистими алеями. Не забудемо і місця вечірніх розваг: прекрасні галереї з кольорового скла в п’ятигорську і желєзноводську і знаменитий кисловодський курзал. Готелі та готелі, ресторації та театри – все було до послуг курортної публіки, із задоволенням і користю для здоров’я наповнювала наші міста в літній сезон.

Особливо приємно було послати з кавказу листівку додому. До послуг відпочиваючих їх було безліч, але найбільшим успіхом користувався тоді жанр листівок сувенірних. Ні, це не просто зображення того місця, де ви побували і про який захотіли зберегти пам’ять, помістивши листівку в свій сімейний альбом. Є тут своя родзинка. Над сувенірною листівкою зазвичай трудився хороший художник. З вигадкою, з гумором він намагався передати ту атмосферу, яка панувала на водах, відобразити в забавному, а іноді і у відверто карикатурному вигляді особливості курортного життя. Кілька таких цікавих листівок збереглося в колекції лермонтовського музею в п’ятигорську.

Сюжети деяких з них ставилися саме до поштової тематики, на лицьовій стороні був зображений листоноша у форменому одязі і кашкеті з номером, був і напис «привіт з кавказу». Іноді до такого листоноші на листівці кріпився мініатюрний, але справжнісінький шкіряний портфельчик. Його можна було відкрити і навіть витягти паперову стрічку, складену гармошкою, на ній друкувалися види лермонтовських місць п’ятигорська. Іноді обігравався сюжет і з поштовим переказом, тільки замість тисячі рублів там значилася тисяча привітів. Втім, іноді мова заходила і про реальні гроші, бо безтурботне курортне життя вимагало значних витрат. Лаконічний і цілком зрозумілий нам сьогодні розповідь в картинках на цю тему поміщений на листівці під назвою «серцевий привіт з п’ятигорська».

Комічному висвітленню лікувального процесу присвячені деякі єсентукські листівки. Тут вже художник-карикатурист дав волю своїй фантазії: ось ми бачимо сімейну пару у вікні вагона; подружжя вдосталь настраждалися від своєї повноти і тепер відправляються на знаменитий курорт в надії позбутися від неї за допомогою цілющої води або механотерапії. А ось і черга до джерела. Немає сумнівів, що це найвідоміший в єсентуках – № 17. А народ підібрався тут самий різний: чиновники і торговці, браві офіцери, дамочки постарше і молодші, і у кожного на шнурку висить свій стаканчик для пиття мінеральної води. Згадаймо, що в минулі часи лікарі радили приймати до двадцяти склянок поспіль. Не дивно, що результат такої водної процедури не змушував себе довго чекати і збентежений пацієнт поспішав потрапити в затишне містечко.

А ось сюжети зовсім іншого роду: єсентуки і кисловодськ в недалекому майбутньому. Вулиці заповнені пішоходами і транспортом, тут мотоцикли, трамваї і двоповерхові автобуси, а в небі ще й дирижаблі з аеропланами і навіть підвісна залізниця. Так, автор вгадав напрямок технічного прогресу, і багато з того, про що йому мріялося, цілком виправдалося, а транспорту на наших вулицях сьогодні, мабуть, навіть занадто багато.

Сюжети кисловодських листівок говорять нам більше не про недугах, а про радощі життя. Свіже повітря передгір’їв, щедре сонце і шипучий нарзан чинили свою дію на всіх, і вчорашній страждалець знову відчував себе тут молодим і здоровим. Є навіть рідкісний екземпляр парної листівки:» день «і» ніч ” біля замку підступності і любові в кисловодську. Видно, що для відпочиваючих парочок час доби ніякої ролі не грає, для них всього важливіше усамітнення, зітхання і поцілунки.

Що ж стосується зворотного боку листівок, призначеної для короткого листа, то мова там йде зазвичай про всяких життєвих дрібницях, і від наших сьогоднішніх подібних послань ці листи нічим майже не відрізняються, хіба що старою орфографією з «ятями» та зазначенням адресата, наприклад: «його високоблагородію пану такому-то у власному будинку».

Старі сувенірні листівки можна розглядати годинами, а в чому їх принадність, відразу і не скажеш. Сувенір-слово французьке і означає спогад про щось. Листівки розповіли нам про колишнє і вже давно забуте життя, нагадали про історію наших курортів. Ще недавно, на наших очах вони переживали не найкращі часи, багато санаторіїв пустували. Дуже хочеться побажати, щоб нове життя принесла курортам кмв нову популярність і нову славу.